Aromaty spożywcze, które poprawią zapach wypieków

Miłośnicy wyrobów cukierniczych zwracają uwagę nie tylko na ich wygląd i smak, ale również zapach. Żeby nadać wypiekom przyjemnego aromatu stosuje się różnego rodzaju dodatki. W związku z tym, że na temat produktów dodawanych do żywności narosło wiele mitów, warto przyjrzeć im się bliżej i zapoznać się z podstawowymi informacjami ich temat.

Produkty naturalne i syntetyczne

Zasadniczo aromaty spożywcze dzieli się na naturalne oraz syntetyczne. Do pierwszej grupy zaliczyć należy wszelkiego rodzaju dodatki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, nie zawierające substancji chemicznych. Do ich wytwarzania wykorzystuje się procesy suszenia, fermentacji oraz prażenia.

Wiele osób chętnie sięga po syntetyczne aromaty do ciast, które są tańsze od naturalnych. W ich składzie znajdują się przede wszystkim alkohole i estry. W sprzedaży dostępne są aromaty spożywcze w płynie, proszku, a także w formie pasy i koncentratu.

Jak korzystać z aromatów

Aromat do ciast to produkt, który poprawia walory zapachowe przygotowywanych wypieków. Najbardziej popularne są zapachy śmietankowe, waniliowe, czekoladowe, truskawkowe, malinowe, migdałowe oraz rumowe. Warto pamiętać, że produkty syntetyczne wytwarzane w procesach chemicznych nie mają smaku oraz wartości odżywczych.

Inaczej jest w przypadku naturalnych aromatów spożywczych, które zawierają wiele cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. W ostatnim czasie coraz więcej cukierni i osób prywatnych korzysta z aromatów spożywczych w płynie, których stosowanie jest bardzo wygodne.