Rodzaje barwników spożywczych

barwniki spozywcze

Niezależnie od tego czy robisz aksamitne ciasto z przepisu swojej babci, czy dodajesz ostatnie szlify swoim świątecznym ciastkom, wiedza o tym, jak używać barwników spożywczych, jest niezbędna, aby wyróżnić lukry, cukierki i różne słodkie smakołyki. Podczas gdy tradycyjnie większość kucharzy trzyma się barwienia w płynie, istnieje kilka innych opcji barwienia żywności. Barwniki spożywcze występują w różnych postaciach, przyjrzyjmy się im:

Barwnik spożywczy w płynie

Tradycyjne barwniki w płynie do żywności to niedroga opcja. To najlepszy rodzaj do zastosowania, gdy chcesz uzyskać jaśniejszy odcień. W przypadku dużych deserów, takich jak ciasta, potrzeba kilku butelek, aby uzyskać bogaty, żywy kolor.

Barwniki do żywności w płynie są zwykle wykonane z syntetycznego barwnika na bazie wody. Często jest sprzedawany w małych plastikowych butelkach do wyciskania, które są świetne dla początkujących, ponieważ możesz dodać tyle kropli, ile chcesz, aż osiągniesz pożądany odcień.

Płynny barwnik żelowy

Jest podobny do swojego tradycyjnego odpowiednika, ponieważ składa się z syntetycznego barwnika na bazie wody, gliceryny lub syropu kukurydzianego.

Ten rodzaj barwienia żywności świetnie sprawdza się przy tworzeniu żywych kolorów. Wadą płynnego barwnika żelowego jego jego gęsta konsystencja, utrudnia ona równomierne rozprowadzanie.

Barwniki spożywcze w proszku

Wykonane są z syntetycznego barwnika bez wody, gliceryny i syropu kukurydzianego. Sprzedawane są w słoikach z całkowicie suchym proszkiem. Barwnik spożywczy w proszku może zostać użyty na wiele sposobów. Szczyptę proszku dodaje się do suchej mieszanki lub łączy z kilkoma kroplami czystego alkoholu, aby uzyskać konsystencję przypominającą farbę. Możesz nawet posypać nim żywność, aby uzyskać delikatne wykończenie.

Barwniki w proszku najlepiej stosować w przepisach wrażliwych na dodawane płyny, takie jak czekolada lub makaroniki. Trzeba jednak używać ich oszczędnie, ponieważ proszek może nadać bardzo ciemny kolor.

Barwniki spożywcze są powszechnie dostępne, jednak jeśli zależy nam na tym, by miały lepszy skład, polecam zapoznać się z ofertą sklepu Polmarkus.