Babka piaskowa – bez niej nie ma Wielkanocy

Babka piaskowa jest bardzo prostym do upieczenia ciastem. Ponadto jest to ciasto charakterystyczne dla Świąt Wielkanocnych, podczas których absolutnie nie może jej zabraknąć na świątecznym stole. Jak zrobić taką babkę? Jaka forma do babki jest najlepsza?

Jak zrobić babkę piaskową

Do zrobienia babki piaskowej potrzebny jest mikser, misa oraz składniki, takie jak tłuszcz, cukier, jajka, mąka, skórka z cytryny i proszek do pieczenia. Fani babki marmurkowej muszą mieć jeszcze kakao. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Masło należy utrzeć z cukrem na puch, a następnie dodawać żółtka na przemian z mąką i mąką ziemniaczaną, wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Na koniec do ciasta trzeba dodać ubitą pianę z białek. Forma do babki powinna być wcześniej przygotowana. Należy wylać na nią ciasto i wstawić do piekarnika na około 50 minut. Ciasto można sprawdzać patyczkiem. Jeśli ktoś robi babkę marmurkową, należy zostawić w garnku trochę ciasta, a w misce odrobinę piany. Do ciasta trzeba dodać kakao i resztę piany, zmiksować i wyłożyć na ciasto, które jest już w formie.

Forma do babki – jaka powinna być?

Babkę można upiec zarówno w keksówce, jak i w specjalnej formie do babki. Na Wielkanoc najlepiej upiec babkę w specjalnej, okrągłej formie z kominkiem, gdyż taka babka pięknie się prezentuje, zwłaszcza ładnie udekorowana lukrem, polewą czy skórką pomarańczową. Można także użyć silikonowej formy do babki. Uniknie się dzięki niej problemów z wyjęciem ciasta po upieczeniu.

Forma do babki dostępna na Polmarkus.