Praca z masą cukrową – czy to trudne?

Wiele osób staje na głowie, by samodzielnie przygotować tort, który zachwyci gości i jubilata. Jeszcze do niedawna do dyspozycji były głównie niezbyt smaczne ciężkie masy maślane, które nieestetycznie wyglądały na cieście i bardzo często nie wytrzymywały próby czasu. Od kiedy pojawiła się masa cukrowa, wszystko się zmieniło. Z jej pomocą można przygotować naprawdę wyjątkowe arcydzieła sztuki cukierniczej i zachwycić wszystkich zgromadzonych gości. Jak zabrać się do pracy z masą cukrową?

Masa cukrowa – czym w ogóle jest?

Masa cukrowa przypomina gęstą plastelinę, którą dowolnie można formować i przycinać w różne kształty. Służy nie tylko do dekoracji powierzchni tortu, można też z jej pomocą przygotować różnego rodzaju figurki i ozdoby, które złożą się na wspaniały efekt końcowy. Masa cukrowa składa się głównie z cukru pudru, czasem z dodatkiem mąki, żelatyny lub glukozy. Trzeba jasno powiedzieć, że nie jest zbyt zdrowa – większość osób zdejmuje ją z tortu przed zjedzeniem.

Masę cukrową można przygotować samodzielnie w domu, lub też poszukać jej w najlepszych cukierniach. Dostępna jest w wielu kolorach, dzięki czemu można wyczarować z niej prawdziwe cuda.

Czy praca z masą cukrową jest trudna?

Prawda jest taka, że z masą cukrową poradzi sobie nawet najbardziej niedoświadczony cukiernik. Wystarczy odrobina umiejętności artystycznych, kreatywności i wyobraźni, by efekt końcowy naprawdę zachwycał. Warto zadbać o to, by powierzchnia, na której pracuje się z masą, była posypaną mąką lub też delikatnie natłuszczona, dzięki czemu masa nie będzie się rwała. Przy pracy z masą cukrową trzeba pamiętać, że kluczem do sukcesu jest dokładność i precyzja. Tylko torty dopracowane w najdrobniejszym szczególe robią oszałamiające wrażenie i zapadają w pamięć na długo.