Po co używa się termometrów cukierniczych?

Termometry cukiernicze są niezbędne w profesjonalnych cukierniach i kuchniach. Mogą też się przydać początkującym amatorom gotowania, którzy chcieliby przygotowywać trudne dania wysokiej jakości. Do czego służy taki termometr? Kiedy się go używa?

Temperowanie czekolady

Najbardziej znanym zastosowaniem termometru cukierniczego jest temperowanie czekolady. By zrobić to prawidłowo, powinno się sprawdzać temperaturę masy i ściśle trzymać wytycznych z przepisu. To podstawa. W przeciwnym wypadku czekolada może nie mieć połysku lub kruszyć się, co również jest efektem niepożądanym. Termometr przyda się także do przygotowywania karmelu lub nugatu, który podobnie jak przy temperowaniu czekolady wymaga ciągłego sprawdzania temperatury. Dobrze przygotowany karmel można wykorzystać do produkcji cukierków, karmelków, sosów do ciast, deserów i kaw.

Przygotowanie domowych przetworów

Termometr cukierniczy jest też niezbędny do przygotowywania domowych przetworów np. dżemów i konfitur. Umożliwia on kontrolowanie temperatury oraz ułatwia utrzymanie jej na właściwym poziomie. Dzięki temu można dopilnować, by owoce były podgrzewane powoli i z odpowiednią intensywnością. To szczególnie ważne, gdy zależy nam na jedwabistej konsystencji przetworu. Termometr pozwala się również upewnić, że masa na przetwory zagotowała się, co pozwala na usunięcie z niej ewentualnych drobnoustrojów, co w dalszej perspektywie zwiększa trwałość przetworu. Ma to znaczenie także przy pasteryzacji słoików ze skończonymi już przetworami.